Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Laptop Performansını Artırma [İpuçları & Donanım Tavsiyeleri]
#1
Merhaba Arkadaşlar;

Bugün sizlere laptop performansızını artımanız hakkında bir kaç ipucundan bahsedip bir kaç donanım tavsiyesinde bulunacağım. Aldığınız laptop tabikide masaüstü gibi kolayca özelleştirilebilir parçalardan oluşmuyor. Keşke oluşsaydı. Öncelikle laptopu sökmesi tam bir eziyet ama bunu göze aldığınızı varsayıyorum.

Nelerin performasını artırabiliriz peki? Şöyleki hali hazırda bulunan laptop hdd sini söküp yerine bütçemize göre uygun bir ssd alıp, ssd yi hiç bölmeden tüm sistemi ssd diske kurabiliriz.

SSD Önerisi : Bu ssd yi sistemimizde kullanabilirsiniz. Halihazırda kendi laptopumda sorunsuzca kullandığım bir ssd olduğu için sizlere tavsiye edebileceğim bir ürün. Sistem açılış hızı olsun program kurulumları vs sisteminizi her açıdan hızlandıran bir işlem.

Sonrasında DVDRom u söküp laptopmuzumuzdan çıkardığımız hdd yi HDD Kutusu ile cd rom bölgesine monte edebilirz. Burda dikkat edilmesi gereken tek nokta ise alacağınız DVD Rom HDD Kutusunun kalınlığıdır. Bunun 2 standardı var ve birinci olarak 9.5 mm kalınlığında olanı ikinci olarak ise 12.7 mm kalınlığında olanı mevcuttur. Bunu nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız laptop dvd rom özelliklerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Bunun amacı ise ssd takdığımızda boyutunun az fiyatınında pahalı olması ve çıkardığımız hdd ninde boşta kalmaması için depolama olarak sistemimize dahil etmektir.

HDD Kutusu Önerisi 9.5 mm Kalınlığında: Bu kutu halihazırda kendi sistemimde kullandığım ve sorun yaşamadığım bir kutu olup size tavsiye edebileceğim bir üründür.

HDD Kutusu Önerisi 12.7 mm Kalınlığında: Bu üründe elimde olup test edemediğim ama görünürde sorun çıkarmayacağını düşündüğümden ve  sizlere tavsiye edebileceğim bir üründür.

Son olarak laptopumuzun Ram'ını artırabiliriz. Bazı laptoplarda 2 ram soketi bazılarında ise bir soket bulunur. Bir soket bulunanlarda satın alırken teknik detaylarında ram artırılamaz veya bunun gibi ifadeler yer alır ki palavra. Eğerki iki soket varsa birine daha yüksek boyutta ve hızda veya ikisinede aynı şekilde ram alıp takabilirsiniz. Eğerki tek soket bulunuyorsa mevcut tek ramı çıkarıp yerine daha hızlı ve boyutu yüksek bir ram takabilirsiniz. Buda ram ihtiyacınızı azaltacak ve duruma göre oyun veya uygulamalarda performansınızı artıracaktır.

Laptop Ram Önerisi: Bu ram halihazırda sistemimde kullandığım, bilgisayarımda bulunan  tek ramı çıkarıp yerine takdığım üründür. Laptopum 8 gb ramlı olup 4 gb si tümleşik 4 gb side harici yani tek soketlidir. Sonuç olarak şuan kullandığım sistem 12 gb ramlıdır ve gayet memnunum.

Tabi bunları yaparken dediğim gibi laptopunuzu açabilecek şekilde gözünüzü karartmış olmalısınız ve donanım bilginizde mevcut olmalı veya bu işlemleri bir teknik servisede yaptırabilirsiniz. Laptopu açarsanız garantisi kesinlikle gider.

Sonuç olarak ise hali hazırda bulunan sisteminiz daha da iyi bir hale getirmiş olursunuz.
Cevapla
#2
Teşekkürler mois. Smile Gözleri karartıp cüzdanı boşaltınca canavar gibi bir laptop'a sahip olabiliriz senin demene Big Grin
Cevapla
#3
(21-11-2015, 18:23)Administrator Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler mois. Smile Gözleri karartıp cüzdanı boşaltınca canavar gibi bir laptop'a sahip olabiliriz senin demene Big Grin

Aynen Big Grin
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi