Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bağ. ve Taşınabilir Wi-Fi alanı ile Localhost'a Bağlanma
#1
Bu konuda sizlere, akıllı cep telefonlarda bulunan İnternet Paylaştırma özelliğini internet bağlantısına ve modeme gerek duymadan nasıl yerel ağ gibi kullanıp  bilgisayarımızda kurulu localhost'a bağlanabileceğimizi göstermeye çalışacağım.

Böyle birşey ne gibi bir işimize yarayabilir diye düşünecek olursak;

- Eğer localhost üzerinde mobil destekli bir site geliştiriyorsak, sitemizi cep telefonumuzdan test etmek isteyebiliriz. Bunun içinde bu yöntemden faydalabiliriz.
- Localhost üzerinde çalıştıracağımız ufak bir php yada asp dosya yükleme uygulaması ile telefonumuzdan bilgisayarımıza kablosuz dosya aktarabiliriz.
- Bilgisayardaki dosyaları telefonumuza aktarabiliriz.
...vs. vs.


Neler gerekli;


1) Öncelikle bunun için bu özelliği destekleyen bir telefon gerekli. (Ben telefon olarak Samsung Galaxy S2 ile deneme yaptım)
2) Bilgisayarımızın Wi-Fi destekliyor olmalı yada desteklemiyorsa bunun için ilave wi-fi adaptörü vs. olmalı.

Eğer bunlara sahipsek başlayabiliriz;

Öncelikle telefonumuzun ilgili bölümünden ( Android için = Ayarlar >> Diğer Ayarlar >> Bağ. ve taşınabilir wi-fi alanı ) wi-fi paylaşımını aktif ediyoruz.
Sonrasında, Bilgisayarımız üzerinden telefonumuzdan paylaştırmış olduğumuz wi-fi alanına bağlantı kuruyoruz.
Şimdi telefonumuzun tarayıcısını açıp localhost kurulu bilgisayarımıza erişmek için bilgisayarımızın yerel ip adresine ihtiyacımız var.
Bunun için Başlat >> Çalıştır >> CMD ile Komut Satırını açıyoruz ve "ipconfig /all" komutu ile ağ bilgilerini sorguluyoruz.

Komutu çalıştırdıktan sonra;

"Kablosuz LAN bağdaştırıcısı Kablosuz Ağ Bağlantısı:" adı altında bulunan "IPv4 Adresi" adresini alıyoruz.
Bu adres bizim bilgisayarımıza wi-fi ile bağlanabileceğimiz ip adresimizdir. (ör : 192.168.43.92)
Şimdi Localhost'un aktif olduğundan emin olduktan sonra, telefonumuzunda internet tarayıcısının adres satırına almış olduğumuz ip adresini giriyoruz. Sadece ip adresini girersek localhost'un ana sayfasına yönlendirime yapılır. İhtiyacımıza göre dizin şeklinde de girebiliriz. Örn : 192.168.43.92/Portal/Mobil/ , 192.168.43.92/Ortak/

* Eğer localhost'a erişimde sorun yaşıyorsanız bu muhtemelen güvenlik duvarı ile alakaladır. Gerekli ayarlamaları yaparsanız yada güvenlik duvarını erişim sürecince devre dışı bırakırsanız güvenlik duvarı nedeniyle oluşan bağlantı sorununu aşabilirsiniz.

* Yukarıda belirtilen işlemleri gerçekleştirebilmek için Mobil veriyi aktifleştirmenize gerek yoktur. Aksi takdirde internet erişiminden dolayı kontörünüz vs. gidebilir.
Cevapla
#2
Teşekkürler mois .
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi