Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 BOM Karakter Sorunu Çözümü
Merhaba arkadaşlar, sizlere php de karşılaştığımız "  " karakter sorunundan bahsedeceğim. Bu sorunla karşılaşanlar bu karakterlerin ne anlama geldiğini anlayacaktır.

Genellikle bu hata Microsoft's® Not Defteri gibi bir metin düzenleyici  ile php dosyalarını düzenlediğimizde baş göstermektedir.

Bazı uygulamalar UTF-8 metnin başında bir imza ya da bayt sırası işareti (BOM) yerleştirir. UTF-8 olarak kaydederken Örneğin, Microsoft Not Defteri bu BOM işaretini ekler.

Bunun sonucundada ise sitenizin çalışması sırasında çeşitli hatalara sebebiyet verebilir.

Meselenin ne olduğunu anladığımıza göre benim karşılaştığım sorunu ve çözümünü yazmam gerekirse;

Konu içerisinde eklediğim eklentileri indirdiğim zaman dosyalar bozuk olarak iniyor. Orjinal dosya ile indirdiğim dosyayı hex görüntüleyiciden karşılaştırdığım zaman  indirdiğim dosyanın en başında karakter olarak  karakterlerini görüyorum. Bu karakterleri sildiğim de, indirdiğim dosya sorunsuz çalışıyor.

Şimdi gelelim buna neyin sebebiyet verdiğinin çözümüne. MyBB de karşılaştığım bu sorunun çözümüne ulaşana kadar baya bir araştırma yaptım ve BOM işareti ile alakalı konulara ulaştım. Çözüm için tüm dosyaları tek tek kontrol etmem gerekecekti ve bu sorunun php dosyalarına eklenmiş bom işaretinden mi kaynaklandığından tam emin olamadım. En sonunda tüm dosyaları bom işareti varmı yok mu diye kontol etmek için File Bom Detector aracını indirdim ve tahmin ettiğiniz gibi turkish.php dosyasında bom işareti buldu.

Notepad++ ile ilgili dosyası açıp bomsuz utf-8 e dönüştürerek kaydettim, sunucuya dosyayı yükledim ve tahmin edeceğiniz gibi konu içindeki eklentileri indirdiğimde karşılaştığım bu sorun çözüldü.

Sizlerle bu ufak programı paylaşıyorum. Umarım sizinde işinize yarar.

[Resim: wvlv6k32.png]

Ayrıca Okuyunuz: https://docs.mybb.com/1.6/Help-UTF-BOM-Mark/

Ek Dosyalar
.zip   File_BOM_Detector.zip (Dosya Boyutu: 47.25 KB / İndirme Sayısı: 335)

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi