Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yüklenen sayfada düzenleme ve değiştirme yapma
#1
Merhaba arkadaşlar,

Bu konuda web tarayıcımızda yüklenen sayfalara nasıl müdahale edebileceğimiz hususuna kısaca değineceğiz.
Öncelikle, bu gibi işlemler için chrome ve firefox web tarayıcısı kullanabiliriz.

Chrome için; sayfaya sağ tıkladığımızda açılan sağ tuş menüsünden "öğeyi denetle" seçeneği ile,

[Resim: j6gcapfn.png]

Firefox için; sayfaya sağ tıkladığımızda açılan sağ tuş menüsünden "Öğeyi incele" seçeneği ile sayfada kullanılan html etiketlerini, stilleri kolayca görebilir ve üzerlerinde anlık düzeltme, ekleme, silme vb. işlemler uygulayabiliriz.
[Resim: uqlp3tlv.png]

Örneğin bir sitede kullanılan font yada renk tonu hoşumuza gittiyse bu seçenekleri kullanarak hangi fontun kullanıldığını hangi renk tonunun kullanıldığını kolayca görebiliriz.
Öğeyi denetleme/inceleme seçenekleriyle yaptığımız değişiklikler kalıcı olmayacaktır. Yani sayfayı yüklediğimizde normal haline dönecektir. Ama anlık olarak sayfada birşey denemek istiyorsanız kullanabilirsiniz.
Firefox kullanan arkadaşlar için bu işi yapan ve oldukça gelişmiş bir eklenti olan Firebug eklentisini kesinlikle öneririm.
Bunun dışında sayfaya javascript ile de müdaha edebilirsiniz. Bunun için de Yüklenen Sayfada Javascript Kodu Çalıştırma konumuzdan yardım alabilirsiniz.

Eğer sayfa yüklenirken direk bir yazı vs. değiştirilmiş olarak gelsin istiyorsanız; bunun için eklentiler de mevcut.
Örneğin Firefox'da sayfaya yüklenen yazılarda otomatik olarak değişiklik yapmak için FoxReplace eklentisini kullanabilirsiniz.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi