Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vektör ve Pixel Farkı
#1
Merhaba arkadaşlar,

Bu konuda Vektör ve Piksel arasındaki farkı inceleyeceğiz...

Piksel(Bitmap) Grafik :
Pixel, yan yana ve alt alta gelen renkli noktalardır. Görüntünün en küçük birimidir ve bu birimlerin birleşimiyle dijital görüntüler oluşur. Bu tür grafik oluşturmaya yarayan uygulamalardan biri de Photoshop'tur. Fotoğraf ve video kayıt cihazlarında piksel kullanılır. Grafiğin kalitesi, grafiğin boyutuna ve pixel sayısına bağlıdır. Pixel sayısı arttıkça grafik kalitesi de artacaktır. Pixel ile oluşturulan grafiklerde, grafiği büyülttüğümüzde görüntü kalitesi bozulur.

Vektör Grafik:
Çözünürlükten bağımsız, pixel gibi yan yana gelen noktalardan oluşmayan, herbir nesnenin matematiksel ifadelerle oluşturulduğu, detay kaybetmeden yeniden ölçeklendirilebilen dijital grafiklerdir. Vektörel nesneler ölçeklendirildiğinde yeniden çizildiği için grafiği büyülttüğümüzde bir bozulma meydana gelmez.

He iki türü karşılaştırdığımızda ise;
Pixel grafikler büyültüldüğünde görüntü kalitesi bozulur fakat Vektör grafiklerde bozulma olmaz. Sanırım iki tür arasındaki en önemli fark da budur.
Pixel tabanlı grafikler fotoğraf işlemek için vektör tabanlı grafikler ise çizim ve tasarım için daha uygundur.
Vektörel grafikleri web üzerinde direkt olarak kullanamayız fakat bitmap grafikleri kolayca kullanabiliriz.
Vektörel grafikler dosya boyutu olarak bitmap grafiklere göre daha az yer kaplar.
Pixel grafiklere nokta nokta müdahale imkanı olduğundan üzerinde detaylı düzenleme yapmak daha kolaydır.[Resim: vector-bitmap-differences.png]
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi