TurkishCode Bilgisayar & Bilişim Topluluğu
Dosya Türünün Sağ Tuş Menüsüne Komut Ekleme - Baskı Önizleme

+- TurkishCode Bilgisayar & Bilişim Topluluğu (https://forum.turkishcode.com)
+-- Forum: İşletim Sistemleri (https://forum.turkishcode.com/forum-isletim-sistemleri)
+--- Forum: Microsoft Windows (https://forum.turkishcode.com/forum-microsoft-windows)
+---- Forum: Windows Genel Yapılandırma & Ayarlar (https://forum.turkishcode.com/forum-windows-genel-yapilandirma-ayarlar)
+---- Konu Başlığı: Dosya Türünün Sağ Tuş Menüsüne Komut Ekleme (/konu-dosya-turunun-sag-tus-menusune-komut-ekleme.html)Dosya Türünün Sağ Tuş Menüsüne Komut Ekleme - Administrator - 04-10-2015

Windows içinde herhangi bir dosya türünün sağ tuş menüsüne ufak bir regedit işlemi sonucunda birlikte aç işlevi gören bir ek yapabiliyoruz.
Ben tüm dosya türleri ".*" için nasıl yapıldığını göstermek istiyorum.
Bir örnek yapalım ve tüm dosyalara Notepad ile aç seçeneği ekleyelim.

Aşamalar,

1) İlk olarak Başlat >> Çalıştır >> Regedit ile Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni başlatıyoruz.
2) İşlem yapacağımız HKEY_CLASSES_ROOT anahtarını seçiyoruz ve çift tıklayarak genişletiyoruz. Örneğimizde tüm dosya türleri için birlikçe aç seçeneği ekleyeceğimiz için "*" olan anahtarı seçiyoruz ve sonrasında "shell" yazan anahtar adına sağ tıklayıp "Yeni Anahtar" diyoruz. Yeni Anahtar adına sağ tuş yaptığımızda görünmesini istediğimiz metni giriyoruz. Sonrasında bu oluşturduğumuz anahtara da bir anahtar ekleyip adını "command" yapyıoruz. command anahtarını ekledikten sonra bu anahtar için varsayılan değere birlikte açmak için kullanacğaımız komutu giriyoruz. Örneğin: Notepad.exe %1  Burada %1 olarak kullanılan kısım sağ tuş yapılan dosya adını not defterine parametre olarak göndermeye yarar.

[Resim: jcwtpvcs.png]

Eğer işlemleri doğru olarak yaptıysak seçeneğimiz tüm dosya türlerine eklenecektir.

[Resim: 43tclj4u.png]


Diyelim ki sadece exe dosyaları için bir sağ tuş seçeneği eklemek isteseydik o zaman da aynı işlemleri  HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell anahtarı altında uygulayacaktık.

[Resim: k3mhwgid.png]