TurkishCode Bilgisayar & Bilişim Topluluğu
Windows Güncelleme Dosyaları Nereye Kaydediliyor & İndiriliyor - Baskı Önizleme

+- TurkishCode Bilgisayar & Bilişim Topluluğu (https://forum.turkishcode.com)
+-- Forum: İşletim Sistemleri (https://forum.turkishcode.com/forum-isletim-sistemleri)
+--- Forum: Microsoft Windows (https://forum.turkishcode.com/forum-microsoft-windows)
+---- Forum: Windows Genel Yapılandırma & Ayarlar (https://forum.turkishcode.com/forum-windows-genel-yapilandirma-ayarlar)
+---- Konu Başlığı: Windows Güncelleme Dosyaları Nereye Kaydediliyor & İndiriliyor (/konu-windows-guncelleme-dosyalari-nereye-kaydediliyor-indiriliyor.html)Windows Güncelleme Dosyaları Nereye Kaydediliyor & İndiriliyor - Pesimist - 25-11-2015

Merhaba Arkadaşlar;

Windows Update yaptığımızda windowsun indirdiği güncelleme yamaları dosyaları nereye kaydediliyor merak edenleriniz vardır.

İndirilen dosyalar C:\Windows\SoftwareDistribution\Download dizini içerisine kaydediliyor.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Xp İçin Maziden Bir Konu Anlatımım:
Xp mizde Windows uptade yaptığımız zaman indirilen güncelleştirmeleri her formattan sonra tekrar indirmek zorunda kalıyoruz buda çok can sıkıcı. Peki nereye indiriliyor bu güncelleme dosyaları? Ben sizin için keşfettim...

Öncelikle:
C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download >> Güncellemeler bu dizine iniyor. Peki nasıl işliyor buraya girdim ben fakat bir şey anlamadım diyorsanız.

Resime Bakarak Adım Adım Anlatıcam:

[Resim: xaisfeuz.png]


1-) ilk olarak klasör içine *.tmp uzantılı dosya olarak indiriyor.
2-) Sonra resimde gördüğünüz gibi uzun isimli bilinmeyen dosya olarak dışarı kopyalıyor.
3-) Kurulum yaparkende o dosyayı install klasörüne çıkarıyor.
4-) Ayrıca Güvenlik Güncelleştirmelerini klasör halinde çıkarıyor. Klasör içine girip update klasörünün içindeki update.exe ile de güvenlik güncelleştirmelerini yükleyebiliriz. (Bu işin mantığı)

Sizin yapacağiniz şey ise:
O dışarı çıkardığı uzun isimdeki bilinmeyen dosyalar aslında zip dosyasıdır . Uzantısını zip yapıp içindeki kurulum dosyalarını dilediğinizce kullanabilirsiniz.. Tekrar tekrar indirmek zorunda kalmayacaksınız. Yapmanız gereken o dışarda kalan dosyaların uzantısını zip olarak değiştirmeniz ve saklamanız zamanı gelincede tek tek kurmanızdır. Uğraştıracak ama uğraşmak istemiyorsanız toplu kurulum scripti hazırlayabilirsiniz.

Bu windows xp içindir. Muhtemelende Win 7 de aynı mantıkdadır.