Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ağ(Network) Güvenliği Eğitimlerinin Şirketler Açısından Önemi
#1
Ağ(Network) Güvenliği Eğitimlerinin Şirketler Açısından Önemi

[Resim: ebhgs7.jpg]


Arkadaşlar herkese merhaba bugünkü yeni konumuz Ağ(Network) Güvenliği Eğitimlerinin Şirketler Açısından Önemi?Hep birlikte bu eğitimi neden önemli olduğunu adım adım inceleyelim.
Siber saldırı son zamanlarda çok konuşulan bir network terimi haline geldi.En çok büyük şirketlerde bu durum ele alındı ve etkin bir durum haline  geldi.Şirket ofislerinde çalışan kişiler tarafından  virüslü flash belleğin bilgisayara takılması ve yine şirket çalışanlarının mailin kimden geldiğini bilmeden hemen maili açması gibi nedenlerden dolayı şirketlerin ağ güvenliği büyük ölçüde zarar görmüştür.Tabi ağ güvenliği sadece bu nedenlerden dolayı zarar görmemiştir.Bunun birçok nedeni vardır.Bir örnek daha verelim kullanıcının herhangi bir yerden bulduğu programı kurup daha sonrasında bu programı açması sonucu bütün ağ güvenliği tehlike altına girebilir.Bunun için kullanıcılara şu önlem getirilebilir.Kullanıcının program kurmasına asla izin vermemek kurmak istese bile bunun BT Yöneticileri tarafından incelenip daha sonrasında BT yöneticileri tarafından kurulması gereklidir.
Büyük şirketler bu gibi nedenlerden dolayı artık çalışanlarına siber güvenlik konusunda eğitim vermeye başladı.Tabi bu ağ güvenliği eğitimi ya dışarıdaki sağlayıcı firmalar tarafından ya da şirketin kendi BT Yöneticileri tarafından verilmeye başlandı.

Ağ Güvenliği Eğitiminde Neler Öğretilir?

1-Güvenli bir şifre oluşturulması
İlk eğitim çalışanların  kullandığı bilgisayarların kullanıcı şifresinin uzun tutulması eğitimidir.

2-Ağ güvenliği sağlanmış olur.
Şirket çalışanlarının yaptığı her iş sonucunda dosyayı sunucuya atmak için ilk önce BT yöneticilerine gönderilmesi daha sonrasında yedeğinin alınması.Çalışanların tehlikeli ve virüslü programları kurmasının ağ güvenliği açısından tehlikeleri anlatılmaktadır.Böylece ağ güvenliği sağlanmış olacaktır.


 3-Güvenlik ihlaleri azalmış olacak.

Çalışanları siber güvenlik konusunda eğitirken  en önemli nokta güvenlik İhlallerinin Azaltılmasıdır.Tabi bunları uygulamalı şekilde anlatmak çok önemlidir.Böylece şirket konuları güvenlik ihlali konusunda daha iyi bir eğitim almış olur.Olası bir güvenlik ihlali konusunda şirket çalışanlarının bilgisayarın bozulmasının da önüne geçilmiş olur.Bu da güvenlik açısından önemli bir durumdur.
 4-Çalışanlar sosyal medya platformları hakkında bilinçlenecekler.

Teknoloji ilerledikçe, çalışanların büyük çoğunluğu, sosyal medya platformlarının, yeni yazılımların ve daha fazlasının neden olabilceği tehditler konusunda neler yapabilceklerini,önceden bilecekler.Bu da olası bir kötü senaryo ne yapılmasını gerektiğini bilmekle ilgilidir.Kötü bir senaryo derken,internetten meydana gelecek olası bir virüs sızmasında kullanıcılar ne yapması gerektiği konusunda bilinçlenecek ve ne yapması gerektiğini önceden bilecektir.
Olası risklerden kaçınmış olacaklar.
Çalışanlara web güvenliği bakımından eğitmek gerekir.Böylece kullanıcılar internette dolaşırken hangi site daha güvenli bunu da öğrenmiş olur.
 5-Güvenli ortam oluşacak

Organizasyon uygun bir siber güvenlik eğitimi sağladıysa, o zaman kurum içinde güçlü bir güvenlik ortamının oluşma ihtimali vardır. Daha az güvenlik ihlali olacaktır, bunun yanında ilgili maliyet de azalacaktır.
 6-Çalışanlar yapılan uygulamalar sayesinde ne yapması gerektiğini bilecek.

Şirket çalışanlarına ağ güvenlik bakımından farkındalık eğitiminin verilmesi birçok yönden şirket ağ güvenliğinin korunmasını sağlar.Çünkü kullanıcılar olası bir saldırı durumunda ne yapması gerektiğini bilir.Bu eğitim çalışanlar için çok önemlidir.
7-Olası risklerin önün geçmiş olacaksınız.
Ağların sistem güvenliği bakımından önemi çok büyüktür.Ve birçok şirket büyüdükçe bu ağ güvenliği kavramı iyice kendini göstermeye başlar.Şirket büyüdükçe kullanıcı sayısı da büyücek bu da BT yöneticilerinin sistemi güvenlik altında tutmasını zorlaştıracaktır.İşte bu durumda ne yapmak gerekir diye bi soru soralım?Arkadaşlar bunun için çalışanlara ağ güvenliği konusunda eğitimler verip ilerde oluşacak network güvenlik problemin önüne geçilmesini sağlayacaktır.


7-Daha çok müşteri kazanabilirsiniz

Ağ güvenliği eğitiminin en önemli parçası sistem güvenliği sayesinde şirketlerin daha çok müşteri kazanabilmesidir.Bildiğiniz gibi birçok şirket ve kişi eğer bir eticaret sitesine sahipsiniz güvenli bir şekilde alışveriş yapmak ister.Ve kullandıkları bilgilerin asla başka birisi tarafından kullanılmasını istemez.İşte burası çok hassas bir konudur aslında.Çünkü güvenlik duygusu şirketler açısından çok önemli bir kavramdır.Böylece hassas bilgileri güvende tutmak gelecekte daha fazla müşterilerin gelmesini sağlayacaktır.Şirket çalışanlarına verilen bu eğitimler sayesinde müşterilerin bilgilerinin ne kadar önemli olduğu söylenecek ve çalışanlar bunun doğrultusunda hareket etmeyi öğreneceklerdir.


Ağ(Network)Güvenliği Eğitiminin Şirketler Açısından Önemi
https://www.ugurgunen.
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sosyal Mühendislik ve Bilgi Güvenliği Administrator 0 3,695 06-12-2015, 18:48
Son Yorum: Administrator

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi